California State Championship
& RENO Blast

June 29th & 30th

1st Place STATE Championship GOLD Divisions:
FREE Paid Entry to West Coast World Series
Note:  If WCWS is sold out and your team is not entered, then you will receive a FREE entry to ANY AST 2024 Tournament.

Locations:
Sacramento   A & B Divisions
SCC = Sacramento Sports Complex
ATLP = Antelope Park
MIDU = Maidu Regional Park
FREE = Freedom Park

South Bay: 14U-18U “C”
PSC = Pleasanton Sports Complex
ERSF = Ernie Rodriguez Softball Fields LIVERMORE

Manteca:  C Division 8U-12U 
BLD = Big League Dreams Manteca

Reno
RSC = Reno Sports Complex

Details:
Age / Class: 8U, 10U, 12U, 14U, 16U, 18U
Cost:  10U – $625 / 12U – 18U $725
BLD Manteca: 8U-10U $675 / 12U-18U $775
Bay Area: 10U – $650 / 12U – 18U $750

Special Request:
Email Lance: astlanceoliver@gmail.com

GAME TIMES

SACRAMENTO

Big League Dreams MANTECA

 

 

will have them posted in a little bit

PENCIL ME IN

    BIG LEAGUE DREAMS WAIVER

Sacramento A & B Divisions
10u  12u  14u  16u  18u

10U

AASA-Sansaver
Legacy Sports Academy-Maningo
CA Breeze 2013-Heeb
ABGSL Sting Hornets-del Rosario
Benicia Outlaws-Maun
Foothill Gold 2014-Yarak
Sorcerer-Williams
Universal-Tatro/Donahue
Rebels-Smith
Lady Shark-Wade

12U

AA Mizuno-Massaro
NorCal Bandits-Silva
Legacy Sports Academy-Leaf
Crucial
CA Breeze 2012-Magorian
Athletics Mercado-Boot Pd
NorCal Choppers – Fuentes
CA Yard Sharks-Tesinsky
Valley KIDS – Giosa
Universal Tatro-Sample Pd
ABGSL Sting Killer Bees-del Rosario
Foothill Gold-Cooper Pd
NorCal Oaks-Jucutan
Lady Patriots 2011-Sartorius Pd
AASA-Arlin
Lodi Lady Ballers
Davis Dynamite-Sindel
Rebels-Dickinson
Mad River Mist-Brown
Alameda Blaze-Goldin
Pd

14U-

Freedom-Villegas
NorCal Oaks-Pitkin
Clovis Rockets-Smith
Davis Dynamite-Sargent
Folsom Freedom-Shiles
ABGSL Sting Yellow Jackets-del Rosario
LGCS Magic
Cal Nuggets-Gold
Extreme-Zonca
NorCal Blitz-Davis Pd
Lodi Lady Ballers
Benicia Outlaws
Smoke Fastpitch-Spencer
Factory- Hernandez
Easton Elite-Schmelzel

16/18U-

Silicon Valley Fusion-Frey Pd
Rebels-Burket
Aces Academy-Sanchez
Easton Elite-Finney
Yard Shaks
Easton Elite-Kelleher
SC SWAT-Steh/Gillis
Foothill Gold-Marderos
Clovis Rockets-Valenzuela

South Bay “C Division”
14U-18U

 

14U-12 spots max

Factory-Hernandez
Carmel All Stars-Clausen
Lodi Lady Ballers-Polyniak
Stompers
Central Valley Cyclones-Martinez
PHBA Panthers-Pacheco
Benicia Outlaws-Green
San Carlos Force-Madia
Eagles Fastpitch-Vince
Martinez Lady Outlaws-Fidler
Synergy-Mora

16U/18U-12 spots max

Quakes Elite-Booker
SF Waves-Lacayo Pd
Santa Cruz Kraze
Carmel All-Sars-Pottharst Pd
Havoc-De Costa
Manteca Knockout-Walden
Outlaws Elite
Windsor Wicked-Chelsey
Quicksilver-Serrato
Nor Cal Choppers-Lopez-Puertas
Bay Area Bombers-Berto

BLD Manteca C Divisions
8u  10u  12u 

8U-(12) teams Max

Alameda Blaze-Perkins
PHBA Panthers Black-Markowitz Pd
Lickity Split-Scott Pd
Vacaville Elite-Nyholm
PHBA Panthers-Wade Pd
Alameda Lightning-Miranda
Extreme-Gomez Pd
Hyenas Robinson/Nelson
Benicia Outlaws-Murphy
Galt-Cathey
Synergy-Tomita
UC Lady National-Hurtado
Benicia Outlaws-Murphy

10U-(12) teams Max

ABGSL Sting Bumble Bees-del Rosario
Diehards-Lopez
West Valley Slammers-Murdock
Lady Patriots-Sartorius Pd
San Jose Twisters-Dagnino
Carmel All-Stars-Clausen Pd
Lady Adi’s Davenport Pd
Scotts Valley Trouble-Torres Pd
Fowler All-Stars-Vasquez Pd
Alameda Blaze-Cashin
Fowler All-Stars-Vasquez
Lady Patriots-Sartorius

Marina All Stars-Munoz Pd
Factory softball-Rodriguez
San Mateo Slammers-DeLuca
Millbrae Mischief-Szely
Toro Softball-Green Pd

12U-(12) teams Max

Phantoms-Scott
ABGSL Sting Royal Bees-del Rosario Pd
Factory Softball-Perez Pd
South Valley Stealth-Barrera
Carmel All Stars-Cox Pd
East Bay Legends-Natal Pd
Lickity Split-Scott Pd
Scotts Valley Trouble-Torres Pd
Foster City Flash-Cortez
Alameda Blaze-Cashin
BAPA-Morgan

Crucial-Riojas
BAPA-Parker Pd
Synergy-Torres/Gutierres Pd

Toro Softball-Green Pd

Reno

10U

San Jose Twisters-Dagnino
Lady Sharks-Wade

12U

Vipers-McGrath

14U

Vipers-Taeu
Quakes-Coplan Pd
Athletics-Moorehead
ABGSL Sting Yellow Jackets-del Rosario
Surge Sports Academy-Matson
West Valley Slammers-Hilldoerfer

16/18U

Sonoma Stack-Cummesky
San Lorenzo Heat-Verduzco
Quakes-Steele
Rebels Burket
Battle Born
Millbrae Mischief-Penas
Rebels Burket

 

If your team is not on the list, please allow 48 hours for it to post.
Any questions please email astlanceoliver@gmail.com.

Thank you for playing AST Fastpitch!

Copyright © 2000 - 2022 All Star Tournaments. All Rights Reserved.
All Star Tournaments Twitter